liderBycie menedżerem może być trudne. W końcu trzeba zajmować się zespołem ludzi, którzy oczekują od nas wskazówek i przywództwa. To duża odpowiedzialność, a z tym wiąże się duża presja. Jednak tam, gdzie niektórzy widzą trudności, inni dostrzegają możliwości. Menedżerowie muszą spojrzeć na swój zespół z innej perspektywy, co oznacza, że są zmuszeni wyjść poza własną strefę komfortu. A taka zmiana perspektywy może okazać się bardzo korzystna. To właśnie menedżerowie są w najlepszej pozycji, aby dostrzec potencjał drzemiący w członkach zespołu i zapewnić im wsparcie, którego potrzebują, aby odnieść sukces. Każdy ma swoją własną wersję miękkiego przywództwa, a zrozumienie, którą z nich posiadasz, może pomóc Ci w doskonaleniu się w swojej roli.

Buduj silne relacje z zespołem

W dzisiejszych czasach technologia nieustannie zbliża nas do siebie i stwarza większe poczucie intymności. Możliwość kontaktowania się z innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych to dopiero początek. Kiedy lata temu wszyscy rozmawialiśmy przez telefon stacjonarny lub dzieliliśmy się notatkami, było to prawie tak, jakbyśmy rozmawiali z niewielką liczbą osób. Teraz, gdy cała nasza komunikacja odbywa się w sieci, wydaje się, że nadal nie łączymy się z innymi w taki sam sposób, w jaki łączymy się z samymi sobą.

Dobra wiadomość jest taka, że bez względu na to, jak bardzo jesteśmy ze sobą związani, zawsze można wzmocnić relacje z członkami zespołu i zbudować z nimi silniejsze więzi. Można tego dokonać, regularnie spotykając się z członkami zespołu i poznając ich lepiej.

Zaangażuj swój zespół

Menedżerowie muszą być kimś więcej niż tylko liderami - muszą być również motywatorami. Oznacza to nie tylko inspirowanie zespołu za pomocą słów, ale także angażowanie się w jego działania. Kiedy doceniasz ich pracę i starasz się jak najlepiej zrozumieć powody, dla których ją wykonują, angażujesz się w ich działania. A kiedy nawiązujesz kontakt z członkami swojego zespołu, budujesz z nimi silniejsze relacje.

Możesz angażować członków swojego zespołu poprzez comiesięczne spotkania, rozmowy w cztery oczy lub zadawanie prostych pytań - w zależności od tego, co najlepiej sprawdza się w danym zespole. Utrzymuj kontakt wzrokowy i oferuj szczery uśmiech, a będziesz zaskoczony, jak szybko kiełkuje zaangażowanie.

Menedżerowie muszą zmienić perspektywę i budować silniejsze więzi z członkami swojego zespołu. Można to osiągnąć poprzez regularne kontakty i zaangażowanie w mediach społecznościowych oraz publiczne wyrażanie uznania dla członków zespołu.

  • Buduj silne relacje z zespołem Można to osiągnąć poprzez regularny kontakt i budowanie silniejszych więzi z członkami swojego zespołu oraz regularne publiczne wyrażanie uznania.

  • Zaangażuj swój zespół Można tego dokonać, organizując comiesięczne spotkania zespołu i angażując członków zespołu w rozmowy jeden na jeden oraz zadając im proste pytania.

  • Publicznie wyrażaj uznanie dla swojego zespołu Jest to świetny sposób na okazanie uznania dla osób z zespołu. Możesz rozpoznać nazwisko kolegi menedżera i zanotować, że kiedyś powiesz mu coś miłego, ale jeśli zrobisz krok w kierunku publicznego wyróżnienia go, nie tylko sprawisz, że poczuje się doceniony, ale także sprawisz, że członkowie Twojego zespołu poczują się dumni ze swojego lidera!

  • Bądź na bieżąco z rozwojem swojego zespołu Można to zrobić, pytając członków zespołu o ich opinie na temat obszarów, w których potrzebują więcej szkoleń lub pomocy, a następnie robiąc wszystko, co w Twojej mocy, aby im pomóc.