• Baj

Marta Baj-Lieder

Zabawki i akcesoria firmy White and Black to coś na co jako osoba pracująca z dziećmi czekałam od dawna.

Wzrok jest zmysłem bardzo istotnym dla każdego człowieka, a jednocześnie bardzo słabo stymulowanym w okresie prenatalnym i w konsekwencji prymitywnie rozwiniętym po urodzeniu, dlatego bardzo ważne jest, aby po przyjściu dziecka na świat „odpowiednio się nim zająć”.

Zabawki i przedmioty W&B stymulują nie tylko zmysł wzorku, wpływają również na rozwój zmysłu dotyku czy słuchu, a także rozwój psychoruchowy. Obcowanie dziecka z przedmiotami w barwach czarno-białych, jest gwarancją dla rodzica, że je widzi, reaguje na nie, śledzi wzrokiem czy fiksuje na nich wzrok, jeśli tak nie jest bo np. patrzy tylko jednym okiem, nie skupia wzroku na zabawkach czy nie śledzi za nimi, to jest to sygnał dla nas, że dzieje się coś niepokojącego, to również szansa dla rodzica, aby wychwycić wszelkie nieprawidłowości w  rozwoju wzroku na wczesnym etapie i jak najszybszy kontakt ze specjalistą.

Szczerze polecam przedmioty W&B, które mogą być wykorzystywane w różny sposób, np. kołderka, może służyć również jako mata w trakcie masowania malca, będzie on więc nie tylko pobudzany dotykiem, ale np. w trakcie masowania plecków będzie mógł oglądać wzory na kołderce, będzie zainteresowany, a jego wzrok będzie stymulowany.

Wiele osób samodzielnie w domu wykonuje czarno-białe plansze, plakaty oraz obrazki i twierdzi, że w ten sposób wpływa pozytywnie na wzrok swojej pociechy, to dobrze , jednak dziecko musi doświadczać, dotykać, łapać, upuszczać, sięgać by rozwijać nie tylko wzrok, ale i inne zmysły oraz umiejętności, dlatego zabawki są znaczenie praktyczniejsze.

 

Marta Baj-Lieder

Logopeda wczesnej interwencji

Terapeuta integracji sensorycznej

Terapeuta ręki

Certyfikowany instruktor masażu Shantali

Autor książki „Barwy świata”

Ekspert w dziedzinie logopedii na portalach internetowych dla rodziców

(logopeda.pl, osesek.pl, ilekarze.pl, nasze dziecko.net.pl)