• Baj

Marta Baj-Lieder

Zabawki i akcesoria firmy White and Black to coś na co jako osoba pracująca z dziećmi czekałam od dawna.

Wzrok jest zmysłem bardzo istotnym dla każdego człowieka, a jednocześnie bardzo słabo stymulowanym w okresie prenatalnym i w konsekwencji prymitywnie rozwiniętym po urodzeniu, dlatego bardzo ważne jest, aby po przyjściu dziecka na świat „odpowiednio się nim zająć”.

Zabawki i przedmioty W&B stymulują nie tylko zmysł wzorku, wpływają również na rozwój zmysłu dotyku czy słuchu, a także rozwój psychoruchowy. Obcowanie dziecka z przedmiotami w barwach czarno-białych, jest gwarancją dla rodzica, że je widzi, reaguje na nie, śledzi wzrokiem czy fiksuje na nich wzrok, jeśli tak nie jest bo np. patrzy tylko jednym okiem, nie skupia wzroku na zabawkach czy nie śledzi za nimi, to jest to sygnał dla nas, że dzieje się coś niepokojącego, to również szansa dla rodzica, aby wychwycić wszelkie nieprawidłowości w  rozwoju wzroku na wczesnym etapie i jak najszybszy kontakt ze specjalistą.

Szczerze polecam przedmioty W&B, które mogą być wykorzystywane w różny sposób, np. kołderka, może służyć również jako mata w trakcie masowania malca, będzie on więc nie tylko pobudzany dotykiem, ale np. w trakcie masowania plecków będzie mógł oglądać wzory na kołderce, będzie zainteresowany, a jego wzrok będzie stymulowany.

Wiele osób samodzielnie w domu wykonuje czarno-białe plansze, plakaty oraz obrazki i twierdzi, że w ten sposób wpływa pozytywnie na wzrok swojej pociechy, to dobrze , jednak dziecko musi doświadczać, dotykać, łapać, upuszczać, sięgać by rozwijać nie tylko wzrok, ale i inne zmysły oraz umiejętności, dlatego zabawki są znaczenie praktyczniejsze.

 

Marta Baj-Lieder

Logopeda wczesnej interwencji

Terapeuta integracji sensorycznej

Terapeuta ręki

Certyfikowany instruktor masażu Shantali

Autor książki „Barwy świata”

Ekspert w dziedzinie logopedii na portalach internetowych dla rodziców

(logopeda.pl, osesek.pl, ilekarze.pl, nasze dziecko.net.pl)

 


  • Hanna Pracharczyk

Hanna Pracharczyk

 

              Bardzo ucieszyła mnie wiadomość, że powstała w Polsce firma szyjąca pomoce biało-czarne. Od 29 lat kieruję Poradnią Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących w Poznaniu-pierwszą poradnią w kraju, której kompleksowa rehabilitacja skierowana jest do osób z niepełnosprawnością wzrokową. Obejmujemy opieką ok. 5 tys. osób, w tym przeszło 630 małych dzieci w wieku 0-7 lat również z niepełnosprawnością sprzężoną. Gabinety są wyposażone w specjalistyczny sprzęt, przy pomocy, którego prowadzona jest terapia. Szczególny wystrój ma gabinet usprawniania wzroku- jest cały w barwach czarno-białych. Udowodniony, bowiem jest fakt, że najbardziej skuteczne do stymulacji wzroku są największe kontrasty. Dotychczas w kraju można było nabyć w wymienionych kolorach wyłącznie pluszaki lub gumowe zabawki. Miękkie parawaniki do łóżeczek noworodków czy niemowląt oraz specjalistyczne pomoce przywoziłam z zaprzyjaźnionego ośrodka we Włoszech lub zamawiałam w obcojęzycznych katalogach. Dostępność czarno-białych produktów dla noworodków i niemowląt może obecnie wspierać rozwój widzenia również dzieci bez stwierdzonych schorzeń okulistycznych (szczególnie w pierwszych miesiącach życia poprzez wsparcie rozwoju umiejętności fiksacji, przeszukiwania, wodzenia, koordynacji gałek). Kocyk z „uszami” również świetnie się sprawdza w Met. Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne i na zajęciach z Integracji Sensorycznej. Nagrodą dla nas-terapeutów jest uśmiech dziecka i widoczne postępy w terapii. Czekamy na coraz większy asortyment produktów. Powodzenia.

 

 


  • dr Magdalena Chrzan-Dętkoś

dr Magdalena Chrzan-Dętkoś

dr Magdalena Chrzan-Dętkoś
Magdalena Chrzan-Dętkoś jest psychologiem, psychoterapeutką, pracuje w
Zakładzie Psychologii i Psychopatologii Rozwoju Instytut Psychologii UG
oraz w Ośrodku Psychoterapii Psychodynamicznej Initio w Gdańsku.

Jak postrzegają świat nowonarodzone dzieci?
Jeszcze w latach 70-tych, a nawet na początku lat 80-tych zakładano, że
noworodki nie widzą, nie odczuwają.  Prowadzone jednak od tego czasu
badania naukowe potwierdziły to, co większość rodziców wiedziała od
zawsze. Noworodki, choć ruchowo, fizycznie niedojrzałe i zależne od
innych,  potrafią bardzo o szybko się uczyć, a ich zmysły, m.in. wzrok,
pozwalają im na aktywne badanie i poznawanie świata już od pierwszych dni.
 Mimo, że ostrość widzenia jest słabsza niż u dorosłego, podobnie jak
zdolności związane z widzeniem kolorów, to jednak, już od momentu narodzin
dzieci mają bardzo określone preferencje wzrokowe. Bardziej lubią
(częściej spontanicznie koncentrują wzrok) na powierzchniach wzorzystych,
konkretnych przedmiotach, a nie dwuwymiarowych obrazach, kontury silne, a nie
słabo skontrastowane, linie załamujące się łagodnie, a nie pod kątem
prostym oraz obrazy symetryczne, a nie asymetryczne. Dlatego w pierwszych
tygodniach życia noworodki chętnie skoncentrują wzrok, będą się
przypatrywać, a w późniejszych tygodniach nawet przemawiać,
wokalizować do czarno-białych lub o kontrastowym zestawie kolorów zabawek,
karuzel, przyczepianych do łóżeczka książeczek.
Warto podkreślić jednak, że najbardziej atrakcyjnym dla noworodka i
niemowlęcia widokiem są twarze jego rodziców.


  • bil mini

Magdalena Bil

 

Magdalena Bil jest psychologiem, psychoterapeutą, trenerem. Pracuje głównie z dziećmi oraz rodzicami. Jest współzałożycielką i prezesem Fundacji Rozwoju Rodziny „rodzic dziecko.pl”, która powstała po to, by wspierać rodziców w dążeniu do świadomego rodzicielstwa.

Pierwsze tygodnie życia dziecka to okres niezwykle istotny z punktu widzenia jego prawidłowego rozwoju emocjonalnego. W dzisiejszych czasach modne jest  inwestowanie w rozwój poznawczy.  Chcemy by małe dziecko  szybko nauczyło się mówić, czytać, pisać, najlepiej w kilku językach równocześnie.  Zapominamy o tym,  jak ważny jest towarzyszący temu rozwój emocjonalny i społeczny, który możliwy jest dzięki bliskiej relacji z matką, potem z ojcem. Polecam produkty, które nie wyręczają rodziców w opiece nad dzieckiem, ale inspirują do zabawy, bliskiego kontaktu, wspólnej przyjemności, które tworzą specyficzną więź. Produkty W&B łączą w sobie wiele funkcji. Dostosowane do możliwości percepcyjnych noworodka kolorystyka i kształty, umożliwiają dziecku wzrokowe badanie otaczającej go przestrzeni, zachęcając noworodka do wyjścia z naturalnego w tym wieku zapatrzenia w siebie. Pomaga to szczególnie tym rodzicom, którzy do satysfakcji z bycia z maleństwem potrzebują widzieć, że dziecko łapie z nimi kontakt.  Kocyk, który mięciutko otula, a przesiąknięty zapachem matki  daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, posiada także specjalne uchwyty zapraszające do bujania, wspólnej zabawy mamy, taty i dziecka, wymiany uśmiechów i radości. Wyroby te są niezwykle estetyczne i z pewnością przyniosą ulgę doceniającymi znaczenie  zabaw fundamentalnych rodzicom, którzy do tej pory musieli obwieszać łóżeczko dziecka drukowanymi wzorami na kartkach A4.


  • Dagna mini

Dagna Zachorowska

Dagna Zachorowska - psycholog dziecięcy. Współpracuje z  Centrum Diagnozy i Terapii Zaburzeń Rozwojowych zajmując się wspomaganiem rozwoju i terapią dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Prowadzi szkolenia oraz zajęcia na uczelniach wyższych z zakresu diagnozy dziecka, wspomagania rozwoju i terapii w nurcie stosowanej analizy zachowań. Pracuje także z dziećmi i rodzicami w ramach wczesnego wspomagania rozwoju.  Od października 2010 roku szczęśliwa mama synka Tymona.

Ciekawy pomysł na połączenie przyjemnego z pożytecznym:). Designerski styl, który, choć produkowany z myślą o dzieciach, nie jest infantylny i będzie się podobał także rodzicom. Produkty wykonane bardzo ładnie, a co najważniejsze bezpieczne dla malucha. Proste pomysły, takie jak doszycie kieszonek do bumperów, czy uchwytów do koca sprawiają, że rodzice docenią funkcjonalność produktów W&B. Wzory przepiękne - mogą cieszyć oko maleństwa (i nie tylko) już od pierwszych chwil życia: pozwalają wspomagać rozwój szkraba "mimochodem" lub całkiem świadomie - tak po prostu, podczas codziennej pielęgnacji.


  • Mirella Kozakiewicz

Mirella Kozakiewicz

Mirella Kozakiewicz – oligofrenopedagog, fizjoterapeuta z ponad 20 – letnim doświadczeniem.
Terapeuta metody Vojta, NDT Bobath, Integracji Sensorycznej.
Prowadzi terapię z małymi i dużymi dziećmi, głównie neurologicznie zaburzonymi.
Prowadzi zajęcia ze studentami - Zespół Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie.

Akcesoria W&B wesołe, relaksujące, świetnie dopasowane kolory. Koc daje rodzicom możliwość  zorganizowania zabawy z bobasem. Wyraźne kolory pobudzają w leżeniu na brzuchu koordynację wzrokowo - ruchową, motywując dziecko do chęci leżenia w tej pozycji . A wałek? Wałek dla malca do zabawy z tatą, mamą. Mogę się na nim położyć na brzuchu obejmując go. Mama może mnie z nim turlać. Mogę leżeć na brzuchu, gdzie ręce i nogi są poza wałkiem. W tej pozycji mogę trenować podpór. Ja, jako malec życzę wam świetnej zabawy.